Museum of the Amber Path and the Silk Path

Museums

The Museum of the Amber Path and the Silk Path is the first unique museum focused on the presentation of the legendary long-distance trade routes. You can look forward to exceptional, unknown and not yet exhibited original artifacts mainly from private collections which document the life on the long-distance trade routes. And so, Ostrava becomes the scene of world history, because these routes were vital for the Old World.

We will also introduce the original reconstruction drawings, models and virtual animations.

Thematic division of museum expositions:

  • Ostrava on the Amber Path during the Roman times and Middle Ages
  • Crossroads of the long-distance routes I – Aquileia
  • Silesian Ostrava Castle and the castles of the Moravian Gate
  • The beginnigns of the Silk Path (Classical Greece, Scythians, Ancient China)
  • Crossroads of the long-distance routes II – Pontic Olbia
  • The Silk Path (Roman Empire and its provinces, Middle Eastern treasures, Vikings, nomads of the Eurasian steppes, Great Wall of China, etc.)
  • Crossroads of the long-distance routes I – Constantinople

  

20% off on entrance fee for OSTRAVACARD!!! holders

Jak se k nám dostanete:

MHD
zastávka U Hradu – TRAM 4
zastávka Důl Zárubek – TRAM 12
zastávka Slezská Ostrava kostel – BUS 38, TROL 101, 107
Hrad je vzdálen do 10 minut pěšky také od frekventovanějších zastávek v centru města (Elektra, Karolina, Most Miloše Sýkory a podobně)

Autem
Parkoviště s omezenou kapacitou (cca 40 míst) se nachází přímo u hradu. V případě zaplnění využijte placeného parkoviště v areálu Černé louky.

Na kole
Hrad se nachází na křižovatce cyklotras E, J a O, vedoucí z Beskyd, Hlučínska nebo Karvinska. Přímo u hradu naleznete stojany na kola a také stanici sdílených kol společností Nextbike a Rekola.

GALLERY

Muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cestyMuzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty

ADDRESS

Museum of the Amber Path and the Silk Path

Hradní 1
Slezská Ostrava
70200


Phone: 734 679 265


Visit Ostrava